Armastatud lauljad Getter Jaani ja Koit Toome laulavad: „Valged ööd need ahvatlevad, kutsuvad kaasa…“. Ka meile on lõpuks kätte jõudnud suvekuumus, päikeselised ilmad ja need kauaoodatud valged ööd, mis tõesti kutsuvad endaga kaasa. Kuna meil on valget aega nii vähe, siis püüame võtta suvest ja valgetest öödest kõike, mis võimalik – palju üritusi, mis lõppevad vastu hommikut, tihe seltsielu ja muidugi puhkus, mida maha magada ju ei raatsi. Aga kuhu jääb unevajadus?
Öeldakse, et suvel on elamine lihtne, aga kas see on ka rahustav ja unesõbralik? Täiskasvanud inimene vajab 7-9 tundi ööund. 2021.a. läbiviidud uuringust selgus aga, et 55% eesti inimestest tunnevad, et nende une tasakaal on paigast ära ja 25% nendest omakorda tunnistas, et magavad öösel vähem kui 6 tundi. Suvel lüheneb uneaeg veelgi – nädala sees keskmiselt 10 min ja nädalavahetustel koguni 20 min. See teeb nädalas juba keskmiselt 1,5 tundi unevõlga lisaks, mida pole võimalik kuidagi tagasi maksta.
Kurvad tagajärjed
Unenõustaja Kene Verniku sõnul on unepuudus väga salakaval ja inimesed harjuvad vähese uneajaga kaasnevate kõrvalnähtudega kiiresti ära. Sealjuures toob unepuudus endaga kaasa palju sümptomeid ja kroonilisi hädasid: inimene tunneb ennast väsinuna, kergesti ärrituvana, ei suuda keskenduda. Ebapiisav uni põhjustab ka põletikutaseme tõusu, nõrgestades immuunsüsteemi ja stressitaluvust. Samuti on unepuuduse all kannatajatel kaks korda suurem risk autoõnnetustesse sattuda. Kui olete kunagi septembrit tervitanud tundega, et vajate puhkust, siis teate millest käib jutt.
Hea une retsept
Suvi ja valged ööd ei pea olema magamiseks sugugi ebasõbralikud. Kui jälgite mõnda lihtsat strateegiat, ei saa te suvel mitte ainult oma und kaitsta, vaid minna sügisele vastu puhanuna. Siin on mõned nipid mis aitavad ka suvel hea une tagada:
Hoia regulaarset unerütmi – järjepidevus on keha ja aju parim sõber ja toetab une-ärkveloleku mustreid. Püüdke kinni pidada unegraafikust, mis on määratud aja, mitte valguse järgi. Püüdke sellest kinni pidada ka nädalavahetustel.
Hoia magamistuba jahedana – ideaalne temperatuur magamistoas võiks olla 16-20 kraadi. Et tuba jahedam oleks, hoia seal päeval rulood või kardinad ees, et päike ei saaks ruumi kuumaks kütta. Võta kasutusele ka suvised õhukesed padjad-tekid.
Proovi 15 minuti reeglit – kui voodis keerlevad peas mõtted, oled ärev ja kõik tundub halb, tule viieteistkümneks minutiks voodist välja (joo lonks vett, loe midagi, jaluta). Seejärel mine uuesti voodisse, isegi kui und veel ei ole. Vajadusel korda seda. Nipp on selles, et voodist väljudes katkestame häiriva tegevuse või mõtte.
Lülitage tund enne uinumist sinised ekraanid välja – jätke Instagrami uuenduste vaatamine hommikusse, sest sinine valgus takistab melatoniini tootmist ja lükkab une kuni kolm tundi edasi. Selle asemel haarake trükivariant raamatust või ajakirjast, mida soovite lugeda.
Magamistuba olgu pime – uneaja saabudes hakkab keha tootma melatoniini -unehormooni, mis annab märku, et on aeg hakata magama sättima. Valgus aga segab just melatoniini tootmist ja saadab ajule signaali, et kuigi aeg on hiline pole uneaeg veel käes.
Kui ikka hästi ei õnnestu uinuda?
Ka siis ei pea kätt kohe unerohtude poole sirutama. Tänapäeval on õnneks unekvaliteedi parandamiseks võimalik juurde manustada melatoniini ka suukaudselt. Siin on heaks valikuks esimene õlikapslis melatoniini preparaat Melafera Forte. Nagu me kõik teame, siis suvi oma kiire elutempo ja valgete öödega tekitab ka ärevust ja elevust. Nende emotsioonidega toimetulekuks on Melafera Fortesse melatoniini kõrvale lisatud ka melissi lehtede ja palderjani juurte eeterlike õlide ekstrakte. Ühte väikesesse kapslisse on kokku pandud rahulik ja sügav uni.
Väärtustage und ka suvel – see on hea enesetunde ja tervise alus.