Nohu on kõige sagedamini esinev ülemiste hingamisteede viirusnakkus, mis on meiega kaasas käinud juba alates antiikajast. Mida kiiremini väiksemategi sümptomite ilmnemisel nohu ravimist alustada, seda kiiremini nohust võitu saab. Järgnevalt saad kasulikku infot, kuidas ravida nohu ning mis aitab nohu vastu kõige tõhusamalt?
Mis on nohu?
Tavaline nohu ehk nina-neelupõletik on ülemiste hingamisteede viiruslik nakkushaigus, mille sümptomite hulka kuuluvad köha, kurguvalu ehk neelupõletik, tilkuv nina, palavik ja üleüldine halb enesetunne. Täiskasvanud haigestuvad nohusse 2 – 3 korda aastas, lapsed 6 – 12 korda aastas.
Kui kaua nohu kestab?
Õige ja tõhusa nohu ravi korral võib sellest jagu saada isegi ühe päevaga. Kui kohe ei õnnestu nohule piir panna, siis võib nohu kesta 7 – 10 päeva. Nõrgema immuunsüsteemi korral isegi kauem. Nohu on nakkav esimesed 4 päeva, siis kui sümptomid on eriti ägedad.
Kui nohu kestab üle kolme nädala või kauem, on tegemist kroonilise nohuga. Sageli on kroonilise nohu põhjustajateks liiga kaua ja korduvalt kestnud nohu või allergilised ärritajad: tolmulestad, hallitusseened ja loomakarvad. Kui kroonilise nohuga kaasneb ka krooniline ninakinnisus, siis tuleb pöörduda artsi juurde.
Kas nohu tekib külmetamise tagajärjel?
Vanasti nimetati nohu tõesti külmetushaiguseks, kuid sellist haigust nagu „külmetushaigust“ ei ole olemas. Külmetamine on küll soodustav tegur, kuid haigestumiseks on vaja kontakti viirusega. Tavalist nohu võib põhjustada ligi 200 erinevat viirust, neist sagedamini rinoviirused. Haigestumisele aitavad kaasa:
- nõrgenenud immuunsüsteem
- ületöötamine
- stress
- ebatervislik toitumine
- suitsetamine
Kas nohu on võimalik ennetada?
Kõige efektiivsem nohu ravi on alati ennetus. Nohu ennetus on samasugune nagu mistahes viirushaiguste puhul:
- puhka ja maga piisavalt
- viibi võimalikult palju värskes õhus
- pese sagedasti käsi
- toitu tervislikult
- loobu suitsetamisest
- hoia stressi tase madal, sest see nõrgestab immuunsüsteemi
- kasuta immuunsüsteemi tugevdamiseks toidulisandeid: A-vitamiin, C-vitamiin, D-vitamiin, E-vitamiin, tsink ja raud.
Miks on oluline nohu leevendamine?
Nohu ise ei ole tõsine haigus, kuid see võib kaasa tuua mitmeid tõsiseid terviseprobleeme. Oluline on leevendada koheselt nohust tekkinud sümptomeid, et vältida tüsistusi. Väikelastel võib nohu põhjustada keskkõrva põletikku, täiskasvanutel põskkoopapõletikku.
Nohu lapsel
Nohu on paljudele lastele sügis-talvisel perioodil tavaliseks saatjaks. Viirusliku nohu tunneb ära esimesel päeval punetavate ninasõõrmete ja vesise eritise järgi. Teisel – kolmandal päeval muutub nohu paksemaks ja kollakas – rohelisemaks. Turse tõttu ei pruugi ninast eritis hästi välja ning valgub hingamisteedesse ja põhjustab köha.
Milline on nohu ravi lapsel?
Viiruslik nohu möödub reeglina nädala jooksul ning ei vaja spetsiaalset ravi. Tüsistuste vältimine on kõige olulisem. Lapsed peavad õppima õigesti nuuskama – üks ninapool korraga. Oluline on nohust tekkinud sümptomeid leevendada ja muuta seeläbi lapse enesetunne paremaks:
- nina loputamiseks kasuta merevett sisaldavaid aerosoole
- enne magamaminekut määrida rindkeret, mille aurud kergendavad hingamist
- magamiseks kegita voodi peaalust veidi kõrgemale
- hoia toa õhk tavalisemast veidi niiskemana
- inhaleerimiseks võib kasutada nohupulka
- sissehingamiseks võib kasutada eeterlikke õlisid: eukalõptiõli, sidruniõli, piparmündiõli jne.
Nohu raseduse ajal
Raseda immuunsüsteem on nõrgem ning on oht haigestuda ülemiste hingamisteede viirushaigustesse oluliselt suurem. Lisaks võivad külmetushaigused kauem kesta. Seetõttu on immuunsüsteemi tugevdamine raseduse ajal tähtis. Immuunsüsteemi tugevdamiseks sobivad hästi C- ja D-vitamiin. Samuti peab raseduse ajal tähelepanu pöörama, et ei esineks rauapuudust.
Ninakinnisus raseduse ajal on põhjustatud kahes tegurist:
- Raseduse ajal tõuseb organismis östrogeenide tase, mis toob kaasa limaskestade turse.
- Raseduse ajal suureneb vere hulk kehas, mis võib kaasa tuua ninaveresoonte laienemise ning põhjustades ninakinnisust.
Ninasprei pole alati parim valik
Keemilised nohuravimid ahendavad neid veresooni, mis asuvad ninas. Tänu sellele saabub kiire leevendus ninakinnisusele. Ühtegi teist sümptomit (eritis ninast, ninasügelus, aevastamine) keemilised ninaspreid ei leevenda.
Tasub teada, et sagedane ja pikaajaline ninasprei kasutamine võib kaasa tuua uued probleemid – nina limaskestade liigse kuivuse ja isegi sõltuvuse. Vastupidiselt loodetud abile võivad tekkida limaskestade kahjustused, mille ravimine on tülikas ja aeganõudev.
Kuidas vältida sõltuvust?
Kaasaaegsed ravijuhised soovitavad nohu ravis eelistada keemilistele ninaspreidele looduslikke meetodeid.
Kui oled märkamatult ninaspreist sõltuvusse jäänud, tuleks sellega kohe tegelda. Esimese asjana peaks lõpetama sõltuvust tekitava ravimi kasutamise ning asendama selle looduslikuma alternatiiviga – niisutavad ninaõlid ja mereveesprei.
Mis aitab nohu vastu?
Nohuravis ja leevendamisel on oluline looduslik toime, mis ei tekitaks pikaldasel tarvitamisel nina limaskestade kuivust ega sõltuvust. Nohu leevendamisel pakuvad tõhusat abi:
Tsitruse bioflavanoidid
Nohu leevendamiseks sobivad hästi tsitruse bioflavanoidid, eriti sünefriin, mida saadakse ainult mõruapelsinist. Sünefriin mõruapelsinist hoiab Sinu nina lahti ja hingamisteed vabad. Sünefriin on looduslik ja leebem analoog pseudoefedriinile (peamine toimeaine tavalistes nohu tablettides) ning ei tekita pikaldasel tarvitamisel sõltuvust.
Tõmmu pelargoonium
Tõmmu pelargoonium leevendab efektiivselt hingamisteede vaevusi looduslikul viisisl. Tõmmu pelargoonium ei lase viirusel kanda kinnitada Sinu nina limaskestadel ja teeb juba ennest seal sisseseadnud viiruste elu raskeks, sest ei lase neid paljuneda – tänu sellele vähendab ülemiste hingamisteede ägedate infektsioonide kestust ja raskusastet.
India kibelill
India kibell kaitseb nina limaskesta ja toetab hingamisteede head tervist looduslikul viisisl. India kibelillel on viiruse ja antibakteriaalsed omadused. On tõestatud, et India kibelill aitab taastuda kiiremini külmetuse sümptomitest – nohu , valus kurk ja köha – sest takistab viiruste paljunemist limaskestadel.
Eeterlikud õlid
Eeterlike õlide ja nende raviomaduste rohkus on muljetavaldav. Nohu sümptomeid aitavad kiirelt ja tõhusalt leevendada erivad eeterlikud õlid. Parime toime jaoks peamiselt kasutatakse piparmündi-, sidruni- ja eukalüptiõli. Eeterlikud õlid aitavad hoida nina lahti ja lasevad vabalt hingata.
Nina las olla hingamiseks, mitte nuuskamiseks!