KUIDAS VÕTTA TSINKI, ET SELLEST OLEKS KASU SINU TERVISELE?

IMMUUNSUSTSINK
Postitatud: 14.04.2023

Seotud tooted

Tsink on oluline mineraalaine, mis seisab hea selle eest, et organismi rakud areneks, nahk oleks terve ning haavad paraneks. Tsink on immuunsüsteemi oluline komponent, mis aitab võidelda  infektsioonide, sealhulgas külmetushaiguste vastu. Kuna meie keha ise ei tooda tsinki loomulikul viisil,  peab seda hankima toidu või toidulisandite kaudu.

Järgnevalt saad teada, kuidas võtta toidulisandina tsinki, et sellest oleks maksimaalne kasu Sinu tervisele?

Kui suur on igapäevane tsingivajadus?

Tsingivajadus suureneb kasvamise, haiguste, stressi, füüsilise pingutuse, raseduse ja imetamise ajal kui toimub kudede aktiivne uuenemine. Tsingi profülaktilised igapäevased soovituslikud annused on:

  • 1 – 3 aastased lapsed 7 mg tsinki ööpäevas
  • 4 – 6 aastased lapsed 10 mg tsinki ööpäeva
  • 7 – 10 aastased lapsed 13 mg tsinki ööpäevas
  • 11 – 14 aastased lapsed 18 mg tsinki ööpäevas
  • 15 – 17 aastased noorukid 22 mg tsinki ööpäevas
  • täiskasvanud 25 mg tsinki ööpäevas.

Täiskasvanute tsingi ohutu pikaajaline teraapiline doos on 25 – 50 mg päevas. Tsingi kasulikkus teraapilistes doosides avaldub tervenemisprotsessides, võideldes põletikega, kiirendades tervenemist ning ravides naha – ja nakkushaigusi. Tsingi lühiajaline raviannus on 75 mg päevas.

Kui saadav tsingi kogus on liiga väike?

Tsingi puudus võib avalduda mitmesuguste märkide ja sümptomitena, mis võivad avalduda kergematest kuni väga raskete juhtumiteni välja. Tasub teada, et tsingipuudust saab tõhusalt ja lihtsalt korrigeerida tsinki sisaldavate toidulisanditega.

Suurenenud tsingivajadus on kasvueas lastel, rasedatel, imetavatel emadel, taimetoitlastel ning eakatel. Tsingi puuduse sümptomid on:

  • sagedamini esinevad külmetushaigused ja gripp
  • haavade aeglasem paranemine
  • maitse- ja lõhnataju nõrgenemine
  • nahaprobleemid (akne, ekseem, psoriaas)
  • juuste väljalangemine ja enneaegne hallinemine
  • peanaha kõõm
  • meeste madalam viljakus

Mis põhjustab tsingi puudust?

Tsingipuudust võib põhjustada mitmed tegurid, sealhulgas:

  • Ebaõige toitumine: tsingipuudus võib tekkida ülemäärase taimse, soolase või magusa toidu tarbimisest.
  • Teatud haigused: mõned haigused, nagu Crohni tõbi, haavandiline koliit ja tsöliaakia, võivad takistada tsingi imendumist.
  • Teatud ravimid: mõned ravimid, nagu antatsiidid ja suukaudsed diabeediravimid, võivad vähendada tsingi imendumist.
  • Vanus: vanusega väheneb tsingi imendumine.

Kui saadav tsingi kogus on liiga suur?

Pikaajaline tsingi liigtarbimine võib põhjustada vase defitsiiti, kuna tsink suures annuses võib takistada vase imendumist organismis. See omakorda võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme, nagu aneemiat, südamehaiguseid ja neuroloogilisi häired.

Tsingi üledoseerimist on raske tekitada, kui tarbid seda vastavalt ettekirjutatud kogustele. Pikaajaline tsingi tarbimine üle 100 mg päevas võib põhjustada:

  • iiveldust
  • oksendamist
  • kõhuvalu
  • kõhulahtisus
  • muud järsud muutused soolestikus.

Mis soodustab tsingi imendumist?

Kuigi tsink imendub ka iseseisvalt, soodustavad mitmed tegurid selle olulise mineraalaine imendumist, sealhulgas:

  • Valgurikkad toidud: tsink seob kergesti valkudega. Seega, valgurikkad toidud nagu liha, kala, piim ja munad soodustavad tsingi
  • A-, C- ja E-vitamiinid: need aitavad kaasa tsingi imendumisele seedetraktis.
  • Kaltsium ja fosfor: aitavad kaasa tsingi imendumisele seedetraktis.

Mis vähendab tsingi imendumist?

  • Fütaadid: fütaadid on taimedes leiduvad ühendid, mis seovad tsinki ja takistavad selle imendumist. Tsingi imendumist saab parandada fütaatide sisalduse vähendamine toidus. Seetõttu on taimetoitlaste päevane tsingivajadus on ligikaudu veerandi võrra suurem kui segatoidul olevatel inimestel.
  • Seedetrakti tervis: seedetrakti tervislik seisund on oluline tsingi paremaks imendumiseks, kuna seedetrakti haigused vähendavad tsingi biosaadavust.
  • Alkohol: alkoholiga liialdamine vähendab tsingi imendumist seedetraktis ning põhjustab tsingi puudust. Seetõttu on soovitav alkoholi tarbimist piirata või vältida, kui esineb tsingipuudus.
  • Tsingi ja raua samaaegne manustamine: mõlema mineraali samaaegne manustamine mõjub negatiivselt organismi võimele tsinki Jäta mõlema mineraalaine tarvitamise vahele vähemalt paar tundi.
  • Kaltsiumi manustamine suurtes annustes: võib vähendada tsingi omastamist organismis.

Millal võtta tsinki?

Tsinki võib tarvitada kellaajast sõltumata, kuid selle paremaks imendumiseks soovitatakse seda manustada tund enne sööki või kaks tundi pärast sööki. Kui tühja kõhuga tarvitades esineb iiveldust või maoärritust, võta tsinki koos kiudainevaese toiduga.

Kuidas võtta tsinki, kui soovid tugevdada immuunsüsteemi?

Tsink on oluline immuunsüsteemi toimimiseks. See aitab võidelda infektsioonidega, stimuleerides immuunrakkude tootmist ja funktsiooni.  Kui tarbid tsinki viie kuu jooksul, väheneb viirushaigustesse haigestumise risk vähemalt 16%. Seega, tsingi preparaatide tarvitamisele tasub mõelda juba enne viiruste perioodi.

Kuidas võtta tsinki külmetushaiguste korral?

Tsinki soovitatakse võtta kohe, kui tekib haigeks jäämise tunne – valus kurk ja vesine nina. Tsink aitab tõhusalt võidelda viiruste vastu. Uuringud kinnitavad, et tsingi tarbimisega lüheneb viirushaiguse põdemise aeg.

Kõrva-nina-kurguarstid soovitavad tarvitada 75 mg tsinki ööpäevas alates nohu sümptomite avaldumisest kuni kogu nohu kestel. Tsink asub kohe toetama limaskesti ning vähendab nohu kestust. Parima tulemuse saavutamiseks kombineeri tsingi toidulisandit koos C -ja D-vitamiiniga.

Kuidas võtta tsinki akne korral?

Kui tunned, et oled akne ravis kõike proovinud, siis tasub kaaluda ka tsingi tarvitamist. Tsingil on antibakteriaalne toime, vähendab põletikku, pärsib bakterite kasvu ja rasunäärmete aktiivsust. Samuti aitab tsingi tarvitamine vähendada akne armide tekkimist. Akne ravis on tavaline annus 25 – 50 mg tsinki päevas, kuid annus võib erineda vanusest, akne raskusastmest ja arsti soovitusest.

Oluline on meeles pidada, et tsingi tarbimine ei pruugi aknet täielikult välja ravida, kuid see võib aidata vähendada raskusastet ja kiirendada taastumist.

Kuidas võtta tsinki aeglaselt paranevate haavade korral?

Kriimustuste ja haavade aeglane paranemine on tsingipuuduse tunnused. Tsingil on põletikuvastane toime ning aitab seeläbi haavadel kiiremini paraneda. Lisaks aitab tsink stimuleerida kollageeni tootmist, mis on vajalik haavade sulgemiseks.Sellepärast on tsingi regulaarne tarbimine oluline ka diabeetikutel, sest just neil võtab haavade paranemine oluliselt kauem aega.

Kui soovid haavade paranemist kiirendada, ennetada põletiku tekkimist ning armistumist, siis tavaline täiskasvanute annus on 25 – 50 mg tsinki päevas. Raviannusena kuni 75 mg tsinki päevas. Annus võib erineda sõltuvalt vanusest ja arsti soovitusest.

Kuidas võtta tsinki vanemas eas?

Vanusega väheneb tsingi imendumine kehas, mis põhjustab tsingi puudust organismis. Samuti ei tarbi vanemad inimesed piisavalt tsingirikkad toite nagu mereannid, liha, pähklid ja seemned.  Tsink on oluline vanemas eas, sest aitab kaitsta rakke kahjustuste eest ja aeglustada vananemise märke.

Tsingi preparaatide tarvitamine vanemas eas on hea võimalus ennetada tsingi puudust organismis.  On leitud, et tsingi toidulisandi võtmine 25 mg päevas 6 kuu jooksul parandab vanemate inimeste immuunfunktsiooni. Igapäevane ohutu annus tsingi taseme säilitamiseks on 25 mg.

Kuidas võtta tsinki, et säilitada silmade head tervist?

Kas teadsid, et silmade abil saame ümbritsevast keskkonnast ligi 90% infost? Sellepärast on silmade tervise eest hoolitsemine eriti oluline kogu eluea jooksul.

Tsink on äärmiselt vajalik silmade hea tervise jaoks, sest aitab A-vitamiinil imenduda ja toota melaniini nimelist pigmenti. Melaniin kaitseb silmi ultravioletkiirguse eest. Lisaks leidub tsinki silma võrkkestas, mis parandab pimedas nägemist ja hoiab ära kollatähni kärbumist. Tsingil on ka põletikuvastane toime, mis võib aidata vähendada silmapõletike sümptomeid.

Uuringud on näidanud, et kui võtta tsinki koos antioksüdantidega nagu vitamiin C, A ja E, võib see vähendada kollatähni degenereerumist ja aeglustada nägemise kaotust vanemas eas. Seetõttu mängib tsink nägemise teravuses olulist rolli.

Kuidas võtta tsinki juuste tervise ja peanaha kõõma korral?

Tsink on oluline mineraal, mis on vajalik juuste kasvuks ja terviseks. Tsink aitab toota keratiini, mis on valk, mis moodustab juuste struktuuri. Tsink aitab ka reguleerida rasu tootmist, mis võib aidata vähendada peanaha kõõma.

Juuste tervise ja peanaha kõõma parandamiseks võta tsinki toidulisandina. Tsingi toidulisandite soovitatav annus juuste tervise ja peanaha kõõma korral on 15-30 mg päevas. Parimate tulemmuste saavutamiseks kombineeri tsiki koos C-vitamiiniga.

Tsingi toidulisandi tarbimise kestus juuste tervise ja peanaha kõõma korral sõltub individuaalsetest teguritest, nagu juuste väljalangemise või kõõma raskusaste ja tsingipuuduse tase organismis.

Üldiselt soovitatakse tsingi toidulisandeid võtta vähemalt 3 kuud, et näha tulemusi. Kui juuste väljalangemine või kõõm paraneb, võite jätkata tsingi toidulisandite võtmist, et tulemusi säilitada.

Kui juuste väljalangemine või kõõm ei parane pärast 3 kuulist tsingi toidulisandi võtmist, on oluline rääkida oma arstiga.

Kui pikalt peab tsinki tarbima?

Tsingi preparaatide tarbimise kestus sõltub vanusest, tervislikust seisundist ning toitumisharjumustest. Kuna tsingi puudus organismis võib põhjustada mitmeid tõsiseid terviseprobleeme, on oluline tagada piisav tsingi tarbimine igapäevases dieedis. Kui Sinu toidulaud ei sisalda tsinki piisavalt, tarbi tsinki sisaldavaid preprataate regulaarselt. Ravikuuri pikkuse määrab arst.

Millist tsingi preparaati valida?

Tsinki võib toidulisandite valikus leida erinevates vormides ja eri kujul – tablettidest kapsliteni. Samuti võib tsinki leida kombineerituna vitamiinide ja mineraalidega, näiteks C-vitamiin tsink tabletid ja kapslid ning tsink ja seleen. Saada on ka tsink imemistabletid, vedel tsink ja tsink sprei. Õige otsuse tegemisel tasub nõu pidada apteekriga.

Küll aga ei ole kõik tsingi preparaadid võrdväärse toimega. Hea biosaadavusega on tsinklaktaat, tsinktsitraat ja tsinkdiglütsinaat. Tsingi biosaadavus näitab, kui palju tsingist imendub seedetraktist verre.

Tsingi vormBiosaadavus
Tsinksulfaat20-30%
Tsinkglükonaat30-40%
Tsinkoksiid30-40%
Tsinkpikolinaat35-45%
Tsinklaktaat35-45%
Tsintsitraat40-50%
Tsinkdiglütsinaat50-60%

Tarvita tsinki targalt ja ole terve!

Seotud artiklid

KUIDAS VÕTTA HÜALUROONHAPET ÕIGESTI, ET TULEMUSED RÄÄGIKSID ENDA EEST?

Vananedes väheneb hüaluroonhappe tootmine nahas, mis omakorda põhjustab peenikeste joonte, kortsude ja naha kuivuse teket. Järgnevalt jagame kasulikke nõuandeid, kuidas õigesti tarbida hüaluroonhapet toidulisandina, et nautida loomulikku ilu kaua.

SELEENIPUUDUS– KUIDAS SEDA VÄLTIDA JA OMA TERVIST KAITSTA?

Oled kunagi mõelnud, miks mõned inimesed pakatavad energiast ja tervisest, samas kui sina ise võitled pidevate viirushaiguste ja väsimusega? Tõenäoliselt peitub vastus selles, mida me sööme – eriti seleenis. Järgnevalt saad teada, miks on seleenipuudus Eestis nii levinud ja kuidas seleeni tarbimine aitab elada tervislikumat elu.

SIPELGAPUU KOORE KAPSLID – SINU ORGANISMI KAITSEVÕIME LOODUSLIK TURGUTAJA

Kas tunned, et Sinu immuunsüsteem vajab lisatuge? Oled sageli väsinud ja haigestud kergesti? Kui otsid tõhusat ja looduslikku viisi oma immuunsüsteemi tugevdamiseks ja haigustest kiiremini taastumiseks, siis oled õiges kohas!

MEES – KAS OLED VÕIMAS SPORTAUTO VÕI VAEVLEV VANKRILOOM?

Oled sa see mees, kes on uhke oma auto üle, millel on suurepärane võimsus, kiirendus ja vastupidavus? Sa hoiad oma sõidukit kindlasti heas korras – viid seda regulaarselt hooldusesse, kontrollid õlitaset ning muretsed iga tulukese pärast, mis armatuurlaual ootamatult põlema süttib. Aga kuidas on lood sinu tervisega? Millal sa viimati mõtlesid sellele, milline on sinu „kiirendus“ ja „vastupidavus“?

Hind teile:

Registreeritud kliendi hind:

Kasu saamiseks logige sisse või registreerige end uueks kliendiks

46.41 

Tavahind

49.90 
49.90 

Hind teile:

Registreeritud kliendi hind:

Kasu saamiseks logige sisse või registreerige end uueks kliendiks

15.47 

Tavahind

16.63 
16.63 

Hind teile:

Registreeritud kliendi hind:

Kasu saamiseks logige sisse või registreerige end uueks kliendiks

13.10 

Tavahind

14.09 
14.09 

Hind teile:

Registreeritud kliendi hind:

Kasu saamiseks logige sisse või registreerige end uueks kliendiks

13.10 

Tavahind

14.09 
14.09 
Tulemusi ei leitud

Palun proovige teisi märksõnu või sirvige meie
kategooriaid, et leida teisi saadaolevaid tooteid.

Soovitatavad tooted
Forgot password

Please enter an email associated with your account. We will send you instructions on setting a new password.

You are not logged in.

You need to be a registered customer to get this offer.

Te ei ole sisse logitud.

Selle pakkumise saamiseks peate olema registreeritud klient.

Palun logige sisse, et näha oma soodustuse infot.
Unustasite parooli

Palun sisestage oma konto seotud e-posti aadress. Saatame teile juhised uue parooli seadistamiseks.

This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.