Rauapuudus on väga laialt levinud probleem, mille all kannatab ligikaudu 60% rasedatest, 30% viljakas eas naistest ja 25% lastest. Pikka aega kestev rauapuudus on organismile ohtlik, sest raua suurim roll on eluks vajaliku hapniku sidumine ja transportimine kehas.
Järgnevalt saad teada, kuidas taastada kiirelt ja tõhusalt rauavarud ning seejuures ei põhjustaks see ebameeldivaid kõrvaltoimeid?
Mis on rauavaegus ja rauavaegusaneemia?
Madal rauatase ehk rauavaegus on seisund, kui organismis on liiga vähe rauda. Kui rauavaegusele õigeaegselt tähelepanu ei pöörata, tekib rauavaegusaneemia. Rauavaegusaneemia korral on keha rauavarud langenud nii madalale, et vere hemoglobiinisisaldus on alla normaalse taseme.
Meestel on normaalsed hemoglobiini väärtused vahemikus 130 – 170 g/l ja naistel 120 – 150 g/l. Rauavaegus aneemiaks loetakse olukorda, kui hemoglobiini sisaldus on langenud alla 70 g/l.
Kuidas aru saada, et on rauapuudus?
Sageli ei oska inimene ise rauapuudust veres kahtlustada, sest iseloomulikud tunnused võivad olla tingitud ka mõne teise aine puudusest. Rauapuuduse tunnused on:
- Õhupuudus väikese pingutuse juures
- Väsimus ja energiapuudus
- Kahvatu jume
- Külmad käed ja jalad
- Pearinglus
- Kohin kõrvus
- Südamekloppimine
- Väljalangevad juuksed
- Lõhed suunurkades
- Sagedased peavalud
Millised on raua soovituslikud annused?
Organism vajab igapäevaselt rauda väikeses koguses, kuid see vajadus on pidev. Raua igapäevane vajadus on periooditi erinev, jäädes 9 – 15 mg vahele. Rauavaegusaneemia teraapiline ja maksimaalne doos on 50 mg, mille määrab arst. Kui Sinu rauavajadus on suurem, siis parema imendumise saavutamiseks võta rauda pigem mitu korda päevas erinevatel aegadel.
Igapäevane rauavajadus on:
- 5 – 9 aastased lapsed 9 mg
- 10 – 13 aastased lapsed 11 mg
- 14 – 17 aastased tüdrukud 15 mg ja poisid 11 mg
- 18 – 45 aastased naised 15 mg ja mehed 10 mg
- 46+ vanuses naised ja mehed 10 mg
- Rasedad naised ja imetavad emad 15 mg
Kuidas rauapuudust diagnoositakse?
Rauapuuduse diagnoosimine põhineb peamiselt patsiendi sümptomitel, füüsilisel läbivaatusel ning laboratoorsetel uuringutel. Kõige täpsema ülevaate annab hemogramm vereanalüüs.
Kuidas rauapuudust ravitakse?
Rauapuudust veres ravitakse tavaliselt suukaudsete preparaatidega, milleks võivad olla tabletid, kapslid, tilgad, spreid või siirupid. Tasub teada, et multivitamiinid ei sobi rauavarude täitmiseks, sest need sisaldavad vaid 50% päevasest raua vajadusest. Rauavarude täitmiseks on vajalik saada vähemalt 200% päevasest rauast ning aneemia korral on kogused veelgi suuremad.
Veeni- või lihasesisene rauaasendusravi on näidustatud vaid siis, kui suukaudsete preparaatide ravi ei taluta või ei anna see piisavat efekti.
Kui pikk on raua ravikuur?
Rauapuuduse ravis on oluline piisav ravi kestvus. Organismi rauavarud täituvad aeglaselt ning ebapiisava kestvusega ravi korral on üsa tõenäoline, et rauapuudus veres kujuneb uuesti välja. Ravikuuri ajal on hea kontrollida verenäitajaid iga paari kuu tagant, sest inimestel esineb erinevusi raua imendumises.
Kui raua puudus organismis on kerge, on ravikuuri pikkus tavaliselt 3 – 4 kuud. Madalate rauavarude korral võib ravikuuri kestvus olla poolest aastast kuni aastani, et rauapuudus organismis normaliseeruks. Õige ravi korral taandub aneemia juba kahe kuuga, kuid rauadepoode täitmiseks tuleb ravi jätkata veel vähemalt 4 – 6 kuud. Ainult dieedi muutmisega ei ole võimalik tühjenenud rauadepoosid täita.
Latentse ehk varjatud rauavaeguse korral peab ravikuuri pikkus olema vähemalt 3 – 4 kuud.
Kui rauapreparaat põhjustab kõrvaltoimeid?
Kui rauapreparaat tekitab söömata tarvitades seedetraktis ebamugavustunnet (iiveldust, maoärritust, kõhuvalu), tuleb manustada peale kergemat einet. Kindlasti tuleb vältida tee, kohvi ja piimatoodete samaaegset manustamist, sest need vähendavad raua omastamist organismis.
Üle 20 mg rauda päevas võib põhjustada tundlikel inimestel kergeid seedehäireid. Seetõttu on soovitav alustada raua tarvitamist väiksematest annustest ning järk-järguliselt annust suurendada.
Samuti tasub valida orgaaniline raud ehk raud diglütsinaat, mis on kõhusõbralik rauasool. Raud diglütsinaat ei põhjusta ebameeldivaid kõrvaltoimeid nagu kõhukinnisust, kõhuvalu, iiveldust ega maoärritust.
Kuidas võtta rauda, kui oled fertiilses eas naine?
Raud väljub organismist peamiselt vere kaudu ning seetõttu kuuluvad viljakas eas naised riskirühma. Normaalse menstruatsiooni ajal kaotab naine verd keskmiselt 20 – 45 ml. Verekaotuse ülempiiriks loetakse 80 ml, kuid paljudel on menstruatsiooni ajal verekaotus veelgi suurem.
1 ml verd sisaldab 0,5 mg rauda. Kui kuulud naiste hulka, kes kaotab menstruatsiooni ajal 80 ml verd, siis Sinu organism kaotab rauda 40 mg. Ainult toitumisega on rauavarusid sel juhul raske taastada ning Sa vajad igapäevaselt juurde 15 mg hea biosaadavusega rauda.
Kuidas võtta rauda raseduse ajal?
Rauapuudus raseduse ajal on sage, sest raseduse ajal suureneb rauavajadus kaks korda. Piisavas koguses raud on eriti oluline raseduse viimasel trimestril, kui laps kasvab kiiresti. Kui rasedal ei korrigeerita rauapuudust organismis, võib see põhjustada enneaegset sünnitust või madala sünnikaaluga lapse sündi.
Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) soovitab raseduse ajal tarvitada raua toidulisandit 15 mg päevas. Rauda soovitatakse hakata tarvitama alates raseduse algusest kuni sünnituseni.
Kuna raseduse ajal kannatavad naised kõhukinnisuse käes, siis tasub eelistada raud diglütsinaati. Raud diglütsinaat ei põhjusta kõhukinnisust ega maoärritusi.
Soovitused raua paremaks omastamiseks
Raua preparaatide paremaks imendumiseks kaalu järgmisi soovitusi:
- Võta rauapreparaat parima imenduvuse saavutamiseks tund enne sööki.
- Tarbi rauapreparaati koos C-vitamiiniga, mis parandab oluliselt raua imendumist.
- Raua omastamist soodustavad A-vitamiin, B12-vitamiin ning foolhape.
- Hapendatud toidud (näiteks hapukapsas) sisaldavad looduslikke probiootikume ning soodustavad raua imendumist.
- Ära tarbi raua preparaati samaaegselt koos kohvi, tee või piimatoodetega, sest need vähendavad raua imendumist.
- Raud vajab imendumiseks mao happelist keskkonda. Kui tarvitad antatsiide maohappe neutraliseerimiseks, tuleb raua preparaati võtta kaks tundi enne või pärast antatsiidide võtmist.
Milline on parim rauapreparaat?
Apteegi riiulitel on rauapreparaatide valik suur, kuid paljud neist põhjustavad mitmeid kõhuvaevusi – kõhukinnisus, kõhuvalu ja iiveldus.
Rauapreparaadid erinevad peamiselt tootes kasutatud rauasoola poolest, mis määrab nende imendumisvõime. Mida suurem rauasoola biosaadavus, seda rohkem rauda organismi imendub.
Parim rauapreparaat raud on raud diglütsinaat, mis imendub kuni 4 korda tõhusamalt võrreldes laialt kasutatud raudsulfaadiga. Samuti ei jäta raud diglütsinaat suhu ebameeldivat metallimaitset ning ei põhjusta kõhuvaevusi ega maoärritust.
Tarbi rauda targalt ja ole terve!