Suureks kasvamine on täiskohaga töö. Selleks, et lapse arengus ei tekiks kõrvalekaldeid, on D vitamiin lapsele väga olulisel kohal. Järgnevalt toome Sinuni põhjaliku ülevaate, mis juhtub, kui alahindad D-vitamiini vajalikkust?
Mis on D-vitamiin?
D-vitamiin ehk kolekaltsiferool on laialdase toimega rasvlahustuv vitamiin. Sageli kutsutakse seda päikesevitamiiniks, sest D-vitamiin tekib organismis läbi naha päikese ehk ultravioletkiirguse (UVB) toimel.
Miks on D-vitamiin nii oluline?
D-vitamiin mõjutab lapse immuunsüsteemi efektiivset toimimist, lihaste tugevust ning kaltsiumi omastamist luudes ja hammastes. D-vitamiin mõjutab olulisel määral ka lapse vaimset ja füüsilist arengut.
Miks on Vitamiin D lastele nii oluline?
Rahhiit, nõrk immuunsus ja närvilisus – need ja paljud teised terviseprobleemid ohustavad Sinu last, kui ta ei saa piisavas koguses D-vitamiini. D-vitamiini puudus põhjustab:
- sagedasemaid viirushaigusi
- väsimust ja aeglasemat õppimisvõimet
- kasvupeetust
- lihasnõrkust – laps võib hakata hiljem seisma, istuma, käima
- hammaste arenguhäireid ja kaariest
- luustumise häireid
- sagedasemaid luumurde
D-vitamiin tugevdab immuunsüsteemi
Juba ajalooliselt on teada, et need lapsed, kes ei saanud D-vitamiini, põdesid erinevaid haigusi raskemalt ja sagedamini. Üsna sage oli kombinatsioon, kus rahhiidi haige laps põdes rasket kopsupõletikku ning korduvalt.
Laps on esimesel viiel eluaastal eriti vastuvõtlik viirushaigustele, sest tema immuunsüsteem alles küpseb. Sellepärast võivad ülemiste hingamisteede viirused kimbutada väikelast 6 – 12 korda aastas.
Meie päikesevaeses kliimas on kõige lihtsam viis immuunsüsteemi toetamiseks D-vitamiin. Immuunsüsteemi tõhusaks toimimiseks peab D-vitamiini tarbima aastaringselt.
D-vitamiin aitab vastupanu haigustele tõsta. Piisava D-vitamiini tasemega lapsed on tervemad ja põevad haigusi kergemalt. Samuti on haigusest taastumine kiirem.
D-vitamiin kindlustab tugevad luud ja hambad
Tugevate luude ja hammaste jaoks on kaltsium lastele ülioluline. Vähem on teada, et ilma D-vitamiinita ei suuda organism kaltsiumit omastada. Seetõttu ei sõltu luude tugevus mitte ainult kaltsiumist, vaid ka organismis leiduvast D-vitamiini kogusest.
Kiire luumassi moodustumine toimub väikelapseeas kõige aktiivsemalt ning sellepärast on eriti tähtis, et D-vitamiini tase oleks sel perioodil hea ehk optimaalne.
D-vitamiin annab enrgiat ja parandab keskendusmisvõimet
Lasteaia kasvatajad ja õpetajad on juba ammu märganud, et laste väsimus ja trots õppimise vastu kuhjuvad kevadeks. Vanasti nimetati seda kevadväsimuseks. Nii nagu täiskasvanutel, siis on ka lastel väsimus seotud sageli D-vitamiini vähesusega.
D-vitamiini puuduse korral muutub virilaks ja närviliseks, mis omakorda põhjustab väsimust ja aeglasemat õppimisvõimet. Peamine põhjus peitub selles, et närvirakkude ja kolju areng on tihedalt seotud D-vitamiiniga.
D-vitamiin mõjutab füüsilist arengut
Kui laps ei saa D-vitamiini piisavalt, siis võib kujuneda tõsine haigus, mida nimetatakse rahhiidiks. Selle tulemusena lapse luud lähevad ja jäävad pehmeks ning luudes tekivad muutused. Lapse kasv jääb kängu ning kahjustuvad kasvuplaadid, kus tavaliselt toimub normaalne kasvamine. D-vitamiini puuduse korral normaalset kasvamist ei toimu ning lapsel ei toimu normaalset füüsilist arengut.
D-vitamiin osaleb lapse vaimses arengus
D-vitamiini puuduse korral on luu- ja lihaskond nõrk ning lapse elukvaliteet ei ole hea. Selle tulemusena võib langeda lapse õppevõimekus.
Kas päike on piisav D-vitamiini allikas?
UVB kiirgus on Sinu lapsele väga ohtlik. Lapse nahk sisaldab vähem melaniini, mis pakub tema nahale kaitset päikesekiirguse eest. Sellepärast saab lapse nahk otsese päikese käes kiiresti päikesepõletuse. Tasub teada, et lapse iga päikesepõletus suurendab riski hilisemas elus haigestuda nahavähki.
Et kaitsta lapse nahka kahjuliku päikesekiirguse eest, soovitavad nahaarstid kasutada vähemalt SPF 50 päikesekaitsekreeme. Tea, et päikesekreemi kasutades kaitsed oma lapse nahka nii päikesepõletuse kui ka D-vitamiini taseme tõusu eest, sest päikesekaitsekreemid blokeerivad D-vitamiini sünteesi nahas. Sellepärast ei ole päike piisav ja ohutu D-vitamiini allikas.
Miks lapsi ohustab D-vitamiini puudus?
Imikud ja rinnalapsed on D-vitamiini puuduse riskirühmas, kuna rinnapiimas on D-vitamiini kogus piiratud. Samuti ei tohi lapsed viibida ilma päikesekreemita või riieteta päikese käes, sest nende nahk on veel väga õrn.
Riskirühmas on ka 2 – 9 aastased lapsed, sest nad ei saa toidust piisavalt D-vitamiini. Praegu kehtiva Laste Endokrinoloogide Selti juhistes tuuakse välja, et ka üle 2 aastased lapsed peavad jätkama D-vitamiini võtmisega – minimaalselt 600 IU päevas.
D-vitamiini tarvitamist tuleb erilise tähelepanuga jälgida ka laste suurimas kasvueas ehk 10 – 18 aastat. Alus tugeva luustiku moodustumisele luuakse murdeeas ning sel perioodil peab olema D-vitamiini tase aastaringselt normis.
Milline on sobilik D-vitamiini kogus lastele?
Terve väikelaps vajab igapäevaselt minimaalselt 400 IU täiendavat D-vitamiini olenemata toidumenüüst või aastaajast, sest tema luustik kasvab aktiivselt. Koos luude kasvuga kasvab ka lapse lihaskond, siseorganid, närvisüsteem jne.
Selleks, et organismi normaalses arengus ei tekiks kõrvalekaldeid, vajab Sinu laps kasvades järjest suuremaid D-vitamiini annuseid. Sellest lähtuvalt on ühe kehakaalu kilogrammi kohta väikelastel D-vitamiini vajadus isegi kuni 7 korda suurem kui täiskasvanutel.
Euroopa Toiduohutusameti kohased D-vitamiini tarvitamise ohutud ülempiirid lastele on:
- alla 1 aastastele lastele 1000 IU
- 1-10 aastastele lastele 2000 IU
- üle 11 aastastele lastele 4000 IU
Milline D-vitamiin lapsele on parim?
Laste vitamiinide valik apteegi riiulitel on suur ja lai ning õige preparaadi valik võib osutuda keeruliseks. Paljud vitamiinid lastele sisaldavad ka D-vitamiini, kuid enamsti jääb see annus tugevalt alla soovituslikku normi. Sellepärast eelistaga D-vitamiini lastele alati puhtal kujul.
Parim D-vitamiin beebile on õli tilkadena, mida on lihtne ja mugav kasutada. Kasvades muutuvad lapse maitsemeeled ja eelistused ning sel perioodil on lihtsaks lahenduseks D-vitamiin lapsele kommi kujul. Ära ei tasuks unustada laste hammaste tervist ning sellepärast tasub eelistada suhkruvabu ehk ksülitooliga D-vitamiini komme.
Kui laps oskab ja suudab juba D-vitamiini pärlit neelata, siis võib talle pakkuda D-vitamiini õlikapsleid. Enamus õlikapslid on pisikesed ning ei tekita ohtu, et lapsele jääb see kurku kinni.
Et lapsed kasvaksid terveks ja tugevaks!